Dia- és negatív képek digitalizálásával kiváló minőségű digitalizált képeket kaphatunk.
Ha fellelhető a papírképek eredeti negatív tekercse, érdemes azt szkennelni, mert élesebb, színhelyesebb, kontrasztosabb képeket kaphatunk végeredményül.
Hódít a retro, a diavetítők reneszánszukat élik, de ez sem menti meg a régi diaképek minőségének romlását.
Diaképek szkennelése házilag rendkívül időigényes, és kétséges végkimenetelű feladat. Az elterjedt multifunkciós készülékek alkalmatlanok erre a feladatra, mivel nem rendelkeznek másodlagos fényforrással. Az olcsó egyfunkciós szkennerekkel ugyanez a probléma, a diaképek digitalizálására felkészített szkennerek már eleve drágábbak, viszont nem adnak kielégíő végeredményt. Sebességük pedig leginkább idegörlő.
Ezért kisebb-nagyobb gyűjtemények digitalizálása otthon nem kifizetődő. Dia- és negatív fotók digitalizálását már 60 Ft-tól vállaljuk, gyűjtemények szkennelését pedig jelentős kedvezménnyel végezzük.
Ha önben is felmerültek az alábbi kérdések, olvasson tovább:
- Mit tudnék kezdeni a 20-30-40 éves negatívokkal, diaképekkel? Nincs vetítőm!
- Fényképeim nagyon rossz állapotúak, tudunk ezen javítani?
- Szeretném látni a képeimet monitoron, ill. ki is nyomtatnám. Milyen felbontást válasszak a digitalizáláshoz?
- Mennyibe kerül?
Dia és negatív tekercsek a fiókban
Diaképeink nagy része jó esetben bekeretezve, egy dobozban elzárva állnak egy fiók mélyén. Nézegetni őket már nem egyszerű feladat manapság, diavetítő már nem sok háztartásban van, és ha van is, sok velük a probléma. Rosszabb esetben csíkokra vágva, borítékokba csomagolva állnak régi emlékeink, családi fotóink a padláson egy lezárt dobozban. Negatívok jellemzően tekercsben, esetleg csíkokra vágva hevernek, idővel ezek minősége a nem megfelelő tárolás következtében napról-napra romlik. Megérdemlik a családi képeink, kirándulások, nyaralások emlékei ezt a sorsot?
Fényképeink újratöltve - digitalizálással
Diaképek ill negatívok digitalizálásával általában magasabb minőséget tudunk elérni mind a színeket, mind a kép élességét tekintve - ha minőségi anyagra dolgoztunk annak idején. A dia vagy negatív szkennelés végeredménye nagyban függ az eredeti nyersanyagtól, a képek eredeti élességétől és szemcsézettségétől.
Mindkét nyersanyag fő problémája, hogy könnyen karcolódik, ill. hajlamosak az elszíneződésre, melyek több utómunkát igényelnek a digitalizálást követően. Keretezett diák esetében további probléma lehet az üvegek közé lerakódott kosz, valamint a penészedés. Minél előbb elvégezzük a dia és negatív képeink szkennelését, annál jobb minőséget tudunk elérni, révén, az idő előrehaladtával az előzőekben ismertett problémák csak fokozódnak.
Dia és negatív képek digitalizálását megelőzően a nyersanyagot minden esetben megtisztítjuk, az üveg elő- és hátlappal együtt keretezett diákat szétszedjük, majd a tisztítást és szkennelést követően újra összerakjuk. Keretezett diákra nem számolunk fel külön felárat, csak ha üveges a keret, ezeket mindenképpen szét kell bontani. A digitalizálás után valamennyi képet manuálisan egyenként végignézünk, a zavaró szemcséket, koszfoltokat eltávolítjuk, valamint megrendelői igény esetén szín-, kontraszt- és fényerőkorrekciót végzünk.
Az alábbi képek szemléltetik a különbséget korrekcióval, ill. anélkül digitalizált dia között:
![]() |
A fenti kép kivágott részlete színkorrekció és szemcseeltávolítás nélkül |
![]() |
A fenti kép kivágott részlete szinkorrekcióval, valamint por-, karcolás- és szemcseeltávolítással |
Hogyan válasszam ki a megfelelő felbontást?
Diák és negatívok esetén a digitalizálást 2400 dpi felbontásban ajánljuk, ez sok részletet visszaad, ill. utómunkához is általában elegendő. Ez a felbontás kb. 3000 X 2000 pixel méretű képeket eredményez. Ennél kisebb felbontásban legfeljebb kisméretű monitoron (19" vagy kisebb) való nézegetéshez javasoljuk; utómunkához, hosszútávú archiváláshoz nem.
Vállaljuk minden fajta dia és negatív digitalizálását, legyen az tekercsben, papír- vagy műanyag keretben, üveggel, vagy anélkül, vagy csíkokra vágva. Mivel minden egyes képkockát a legmagasabb minőség elérése érdekében manuálisan szkennelünk, a tekercsben lévő diákat vagy negatívokat 5-6 kockás csíkokra vágjuk, és a digitalizálás végeztével lefűzhető tartófóliában juttatjuk vissza a megrendelőnek.
Mennyibe kerül?
A képek különböző felbontásban történő digitalizálása eltérő munkaidőt igényel, ezért a digitalizálás ára is eltérő. Amennyiben diaképei üveges keretben vannak, azokat szkennelés előtt mindenképpen szét kell bontani, mivel nem csak a külső felületen, hanem az üvegen belül is porréteg alakul ki a hosszú évek során, ezen kívül az üveghez tapadt film foltokat hagy a filmen. Mivel a keretek szétbontása és összerakása nagyon időigényes, ezért ilyen képek esetén felárat számolunk fel, ezért javasoljuk, hogy még otthon bontsa szét őket, és csak a filmet adja át szkennelésre.
normál (24x36 mm) dia vagy negatív szkennelése | |
1200 dpi felbontásban | 70 Ft |
2400 dpi felbontásban | 90 Ft |
4800 dpi felbontásban | 280 Ft |
üveges diakeret felára a szkennelés díján felül | fenti árak 50%-a |
Teljes árlistánkat itt taiálja.